AUTO CB spol. s r.o.
Nepomucká 119, 326 00 Plzeň

e-mail: kopecky@autocb.cz
tel.: 377 66 66 67, 30

 

Historie CNG

Pokud se řekne pohon na stlačený zemní plyn (CNG), těžko bychom hledali tradičnějšího výrobce osobních automobilů než je Fiat Chrysler Automobiles. Italský výrobce má totiž s tímto alternativním pohonem již více než dvacetileté zkušenosti.

Fiat představil svůj první sériově vyráběný vůz s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) již na podzim roku 1997 na frankfurtském autosalonu. Tehdy se jednalo o model Fiat Marea ve verzi BiPower s pohonnou jednotkou 1.6 Torque 16v schopnou spalovat jak zemní plyn, tak benzín. Poté následoval Fiat Multipla, který byl s tímto alternativním pohonem nabízen již od svého prvního uvedení na trh. Jako jediný doposud vyrobený model Fiat nabízel kromě verze BiPower s kombinovaným pohonem na benzín / zemní plyn i verzi BluePower, která byla schopna spalovat výhradně zemní plyn.

Postupem času uvedl Fiat pod názvem Natural Power (CNG) celou řadu dalších modelů s kombinovaným pohonem na zemní plyn / benzín. Program CNG je dnes jedním ze strategických směrů, kterými se automobilka ubírá.

Fiat totiž věří, že pohon na zemní plyn je v dnešní době nejvhodnější dostupnou technologií pro řešení problému znečištění ovzduší v hustě osídlených oblastech a přitom přináší i ekonomické výhody. Postoj automobilky je plně v souladu s Bílou knihou Evropské dopravní politiky vydanou Evropskou komisí, podle které by podíl stlačeného zemního plynu (CNG) v dopravě měl v roce 2020 představovat minimálně 10 %.

Dnes již nabízí Fiat Automobiles ekologický program Natural Power napříč celou svou modelovou řadou, díky čemuž je schopný uspokojit požadavky na mobilitu širokého spektra zákazníků.