AUTO CB spol. s r.o.
Nepomucká 119, 326 00 Plzeň

e-mail: kopecky@autocb.cz
tel.: 377 66 66 67, 30

 

eco:Drive

Magazín Auto Express o eco:Drive prohlásil: „komplexní technologie za účelem snížení spotřeby paliva jsou zajisté záslužné, nicméně všichni si uvědomujeme, že to, jak je řízení úsporné, záleží především na řidiči. To je důvod, proč nemůžeme vynechat chytrý systém eco:Drive od společnosti Fiat."

Co je to eco:Drive?

eco:Drive je nový inovativní software vytvořený ve spolupráci společností Fiat a Microsoft, který má za cíl naučit řidiče jezdit zeleněji. Tento software byl společností Fiat na trh uveden v roce 2008. Pomáhá řidičům uvědomit si dopad jejich řízení na spotřebu paliva a na emise oxidu uhličitého. Také jim radí, jak změnit návyky v autě tak, aby řídili efektivněji.
Fiat Group dlouhodobě prosazuje větší důraz na ochranu životního prostředí a řešení eco:Drive je jedním z projektů zapadajících do této vize. Tento systém dokazuje, že nejen výrobci, ale i uživatelé automobilů by měli a mohou být zodpovědní za kvalitu životního prostředí.

Jak eco:Drive funguje?

eco:Drive je navržen tak, aby snížil spotřebu paliva i hladinu emisí. Uživatel se o něj při řízení nemusí starat, stačí jej jen zapnout a software si sám nahrává všechny potřebné údaje. Pomocí USB vstupu systému Blue&Me zaznamenává eco:Drive styl jízdy na USB flash disk. Ve chvíli, kdy je tento disk zapojen k domácímu počítači, ve kterém je zdarma nainstalovaný program eco:Drive, vyhodnotí se spotřeba a emise každé jízdy (včetně objemu oxidu uhličitého, který byl během jízdy vypuštěn do vzduchu). Systém eco:Drive navíc umí analyzovat řidičův styl jízdy. Na základě této analýzy pak navrhne efektivnější řízení, aby se snížila emise oxidu uhličitého, a posléze také řidičovy výdaje za palivo. Software také podněcuje řidičovu soutěživost tím, že ho vyzývá určit si pro jednotlivé cesty nebo pro určité období maximální emise CO2.
Software eco:Drive poskytuje celou řadu údajů. Měří vše od spotřeby paliva až po emise, ze kterých pak počítá index úspornosti. Dává užitečné rady, jak zlepšit výsledný index, a také vybere hodnotu, o kterou by měl řidič příště usilovat. Dochází tak ke zlepšení spotřeby a snížení emisí jedovatých látek až o 15 %, díky čemuž lze na palivu ročně ušetřit 120 až 200 euro. To vše jen díky tomu, že řidič změní své návyky.

eco:Drive a ohleduplnost k životnímu prostředí

Technologie eco:Drive se těší velké oblibě. To dokazuje nejenom pozitivní odezva od zákazníků, ale také prudce narůstající počet uživatelů. Během pouhých osmi měsíců od uvedení na trh byl eco:Drive stažen více jak 50 000 zákazníky Fiat. Tito ekologicky smýšlející řidiči si uvědomují, že osud životního prostředí je skutečně v jejich rukou. Díky eco:Drive mohou být emise oxidu uhličitého sníženy o více než 700 tun. To představuje zhruba tolik energie, kolik je potřeba na osvětlení velkoměsta (například Ženevy) po dobu celých osmi měsíců.

eco:Ville

Uživatelé eco:Drive si také oblíbili internetové fórum „eco:Ville". Zde se každý jednotlivec stává součástí větší komunity, kde si řidiči vyměňují tipy, jak ušetřit energii, a kde si s ostatními mohou porovnávat snížené emise. Koneckonců, nižší emise jednotlivce životní prostředí ovlivní jen nevýrazně. Pokud se však nasčítá úspora větší komunity lidí, výsledek snažení začne být mnohem významnější.

U kterých vozů je eco:Drive k mání?

eco:Drive je kompatibilní se stále rostoucím počtem vozidel Fiat. V současné době se jedná se o modely: Fiat 500, 500C, Fiat Grande Punto, Fiat Bravo a Fiat Qubo.

Kde si pořídit software eco:Drive?

Software eco:Drive si zdarma do svého počítače můžete stáhnout zde.